:: دوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 301-310 برگشت به فهرست نسخه ها
برآورد تعداد موارد مرگ‌ و بیماری‬های ناشی از تماس با ذرات معلق قابل تنفس (RPM) در هوای شهر تهران در سال 1393
مجید کرمانی ، محسن دولتی، احمد جنیدی جعفری، روشنک رضایی کلانتری
علوم پزشکی ایران
چکیده:   (757 مشاهده)
زمینه و هدف: آلودگی هوا به ویژه پدیده گرد و غبار و ذرات معلق پیامدهای بهداشتی متعددی بر سلامت انسان و محیط زیست میگذارند. مطالعه حاضر با هدف کمیسازی و برآورد مرگ‌ و بیماریهای منتسب به ذرت معلق در هوای کلان‌ شهر تهران در سال 1393 با استفاده از مدل AirQ انجام گرفت.
روش کار: این مطالعه از نوع توصیفی مقطعی می‌باشد. ابتدا داده‌های ساعتی از شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران و اداره کل محیط‌ زیست تهران دریافت گردید. سپس طبق معیارهای WHO اعتبارسنجی گردیده و شاخصهای آماری مورد نیاز جهت کمیسازی اثرات بهداشتی در اکسل محاسبه گردید. در نهایت برآورد موارد کل مرگ با استفاده از نرم‌افزار انجام گرفت.
یافتهها: نتایج نشان داد در سال 93 متوسط غلظت سالیانه 5/2PM و 10PM ، به ترتیب 76 و 36 میکروگرم بر متر مکعب میباشد که 81/3 و 61/3 برابر استاندارد ایران و رهنمود WHO می باشد. همچنین تعداد موارد کل مرگ منتسب به 5/2PM 1904 نفر با جزء منتسب 75/3 درصد و تعداد موارد کل مرگ منتسب به 10PM ، 1940 نفر با جزء منتسب 83/3 درصد میباشد.
نتیجه گیری: آلاینده های هوا به ویژه ذرات معلق تأثیرات نامطلوبی بر سلامت انسان دارند. در طی دهه گذشته میزان ذرات معلق در هوای شهر تهران و مخاطرات بهداشتی ناشی از آن به شدت افزایش یافته که بایستی برنامه ریزی مناسبی جهت کنترل آلودگی هوا به ویژه پدیده ریزگردها صورت گیرد.
واژه‌های کلیدی: آلودگی هوا، اثرات بهداشتی، مرگ، ذرات معلق، مدل AirQ
متن کامل [PDF 208 kb]   (420 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها