:: دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 222-228 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر مدت زمان مواجهه با هیپوکسی ناشی از ارتفاع بر سطح هماتوکریت و هموگلوبین خون شاغلین یک معدن مس در مواجهه متناوب مزمن
عباس مظفری، پژمان محمدی، میلاد غلامی
، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (662 مشاهده)
زمینه و هدف: هیپوکسی متناوب یا مواجهه دوره ای با هیپوکسی در موارد مختلف از جمله در افرادی که مرتب به ارتفاعات بالا صعود میکنند مشاهده میشود. هدف از این مطالعه بررسی اثر مدت زمان مواجهه با هیپوکسی ناشی از ارتفاع در مواجهه متناوب مزمن بر سطح هموگلوبین و هماتوکریت خون گروهی از شاغلین یک معدن مس بود.
روش کار: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، سطح هموگلوبین و هماتوکریت خون 71 نفر از کارکنان که بصورت سرشماری وارد مطالعه شدند مورد بررسی قرار گرفت. سطح فاکتورهای خونی این افراد در زمانی که در ارتفاع 2500 متری فعالیت و سکونت داشتند و سپس بعد از اینکه افراد به ارتفاع 1500 متری تغییر مکان سکونت داده در حالیکه در ارتفاع 2500 متری به مدت یک شیفت کاری فعالیت داشتند، از نتایج آزمایش شمارش کامل سلولهای خونی موجود در پرونده های پزشکی جمع آوری و ثبت گردید.
یافته ها: میانگین هموگلوبین و هماتوکریت خون افراد، زمانی که فقط به مدت یک شیفت کاری با هیپوکسی ناشی از ارتفاع 1500 متری مواجهه داشتند کمتر از زمانی بود که همان افراد بطور دائم در ارتفاع 2500 متری سکونت داشتند (001/0p<). کاهش مدت زمان مواجهه با هیپوکسی از 24 ساعت در شبانه روز به 10 ساعت در شبانه روز موجب کاهش 6/9 درصد در غلظت هموگلوبین و 6 درصد در مقدار هماتوکریت شد.
نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که در مواجهه متناوب مزمن با هیپوکسی ناشی از ارتفاع، سطح هموگلوبین و هماتوکریت متاثر از مدت زمان مواجهه با هیپوکسی میباشد.
واژه‌های کلیدی: هماتوکریت، هموگلوبین، ارتفاع بالا، هیپوکسی، معدن
متن کامل [PDF 109 kb]   (131 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۸


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها