:: دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 229-237 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بین شدت تلاش درک شده با ضربان قلب و دمای عمقی در شرایط آزمایشگاهی برای ارزیابی استرین گرمایی
حبیب‌الله دهقان، بهزاد سرانجام، ایوب قنبری سرتنگ، حسن محمد پور
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (668 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از عمده ترین مشکلات در افراد نظامی و صنایع مختلف با توجه به نوع فعالیتشان استرین گرمایی است. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط شدت تلاش درک شده با ضربان قلب و دمای عمقی در شرایط آزمایشگاهی برای ارزیابی استرین گرمایی بود.
روش کار: این مطالعه آزمایشگاهی و مقطعی بر روی 13 نفر مرد در پنج شرایط دمایی مختلف (35 و21,24,27,30 درجه سانتیگراد) در اتاقک شرایط جوی و بر روی تردمیل در فعالیت فیزیکی سبک (4/2 کیلومتر بر ساعت), متوسط (8/4 کیلومتر بر ساعت) و فعالیت سنگین (3/6 کیلومتر بر ساعت) انجام شد. روش انتخاب نمونه به‌ صورت تصادفی ساده بود. شدت تلاش درک شده، ضربان قلب و دمای دهانی ثبت و اندازه‌گیری شدند. در نهایت با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون و آنالیز رگرسیون, همبستگی بین شاخص‌ها تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: آزمون همبستگی پیرسون بین شدت تلاش درک شده با دمای دهانی (p=0.01, r=0.88) همبستگی بالایی را نشان داد. بین ضربان قلب با میزان شدت تلاش درک شده نیز همبستگی بسیار بالایی ( r=0.91,p=0.01) مشاهده شد. همچنین بین شدت تلاش درک شده با دمای تر گوی‌سان ( r=089,p=0.01) همبستگی بالایی مشاهده گردید. بیشترین ضربان قلب 159 و بیشترین دمای عمقی (دهانی) 5/38 درجه سانتیگراد در فعالیت سنگین بود.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد شدت تلاش درک شده همبستگی بالایی با ضربان قلب و دمای دهانی داشت و این مقیاس می‌تواند بعنوان یک ابزار آسان و ساده برای ارزیابی استرین گرمایی بکار رود.
واژه‌های کلیدی: شدت تلاش درک شده ضربان قلب، استرین گرمایی، دمای عمقی
متن کامل [PDF 207 kb]   (148 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۸


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها