:: دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 250-264 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کارایی نانو ذرات آهن صفر (nZVI) تهیه‌شده به روش سنتز سبز در حذف رنگ اسید بلک 1 از محلول‌های آبی: مطالعه سینتیک و ایزوترم
یوسف رشتبری، شیرین افشین، پیمان پورعلی، میلاد وحدت، یوسف پورعشق ، مهدی فضل زاده
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
چکیده:   (968 مشاهده)
زمینه و هدف: رنگ اسید بلک 1 به دلیل داشتن حلقه های بنزنی، سمیت، جهش زایی، سرطان زایی و دیر تجزیه پذیری، یکی از خطرات عمده برای سلامت انسان و محیط زیست به شمار می رود. این مطالعه با هدف تعیین شرایط بهینه حذف AB-1 توسط نانوذرات nZVI سنتز شده به روش سبز، از محلولهای آبی انجام گرفت.
روش کار: ساختار و مرفولوژی نانوذره با استفاده از تکنیک­هایFT-IR و SEM بررسی شد. غلطت رنگ با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر در طول موج nm618 تعیین گردید. در این مطالعه متغیرهای زمان واکنش، pH محلول، مقدار جاذب و غلظت رنگ مورد ارزیابی قرار گرفت. برای تعیین ایزوترم و سینتیک جذب از دو مدل ایزوترمی لانگمویر و فروندلیچ و مدل های سینتیکی شبه درجه اول و دوم استفاده گردید.
یافته­ها: پس از سنتز نانوذرات nZVI به روش سبز، صحت ساختار نانوذره تولیدی با استفاده از آنالیزهای فیزیکی- شیمیایی مورد بررسی قرار گرفت. راندمان حذف در شرایط بهینه برای AB-1 با غلظت 50 میلی­گرم بر لیتر، دوز نانوذره 1 گرم بر لیتر، pH برابر3 و زمان واکنش 60 دقیقه 3/96 درصد حاصل شد. نتایج حاصل از مطالعه ایزوترم و سینتیک جذب برای AB-1 نشان داد که فرآیند جذب از ایزوترم فروندلیچ و سینتیک شبه درجه دوم تبعیت می‌کند. ظرفیت جذب بیشینه نانوذره با استفاده از مدل لانگمویر برابر34/76 میلی گرم بر گرم تعیین شد.
نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد که نانو ذرات nZVI میتواند به‌عنوان یک جاذب مؤثر جهت حذف رنگ AB-1 از محلول‌های آبی مورد استفاده قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: جذب سطحی، سنتز سبز، رنگ اسید بلک 1، نانوذره آهن صفر ظرفیتی
متن کامل [PDF 395 kb]   (267 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/3/30 | پذیرش: 1398/3/30 | انتشار: 1398/3/30


XML   English Abstract   Printدوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها