:: دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 108-115 برگشت به فهرست نسخه ها
کاهش صدا با استفاده از اقدامات فنی- مهندسی در واحد جوشکاری یکی از کارخانجات تولید آبگرمکن شهر تهران
حسن ایروانی، بهزاد سرانجام، حسن محمدپور، روح الله نوریان، مهدی کنگاوری، حسین شجاعی
چکیده:   (733 مشاهده)

زمینه و هدف: امروزه سر و صدا یکی از مهمترین معضلات موجود در محیط های شغلی و محیط زیست محسوب میشود.کنترل صدا به روشهای مختلف یکی از راههای کاهش اثرات این پدیده مخرب می­باشد. لذا این مطالعه با هدف کاهش صدا در بخش جوشکاری یکی از کارخانه ­های صنعتی با استفاده از طراحی­ های فنی- مهندسی صورت پذیرفت.

روش کار: در فاز اول این طرح صدا­سنجی با هدف امکان­سنجی روشهای کنترلی مؤثر صدا با استفاده از روشISO 9612 در واحد جوشکاری صورت گرفت، سپس با استفاده از نتایج صداسنجی و مشخص شدن منابع اصلی صدا اقدام به انجام مداخلاتی همچون محصورکردن یکی از دستگاه های پرس، بیرون بردن کمپرسورهای باد، کف پوش کردن کف سالن و گذاشتن انباره انبساطی روی خروجی دستگاه تست نشت مخازن شد.

یافته ­ها: نتایج صداسنجی قبل از مداخلات نشان داد که از 60 ایستگاه، صدا در 35 ایستگاه آن بالاتر از حد مجاز بود. حدوداً 58 درصد ایستگاه­های کاری در محدوده خطر و 42 درصد در محدوده هشدار قرار داشتند و میانگین تراز فشار صوت و زمان مجاز مواجهه در سالن جوشکاری قبل از مداخله، به ترتیب 12/105 دسی بل و کمتر از 15 دقیقه بود. بعد از اقدامات کنترلی صددرصد ایستگاه ها در محدوده هشدار قرار گرفت و میانگین تراز کل فشارصوت به 7/84  دسی بل کاهش و زمان مجاز مواجهه به 8 ساعت افزایش یافت.

نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که اقدامات فنی- مهندسی نقش موثری در کاهش تراز فشارصوت به محدوده اخطار در واحد جوشکاری دارد.

واژه‌های کلیدی: صدا، تراز فشارصوت، نقشه صوتی، کنترل صدا
متن کامل [PDF 476 kb]   (288 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها