:: دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 116-124 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کمی و کیفی پسماندهای تولیدی بیمارستان‬های دولتی شهر ارومیه در سال 1394
صمد خسروی پور، آرزو نجاتی
چکیده:   (661 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی ازمعضلاتی که بهداشت عمومی و محیط زیست را تهدید میکند، زبالههای بیمارستانی میباشد که به علت دارا بودن عوامل خطرناک سمی و پتانسیل بیماریزایی از حساسیت خاصی برخوردار است. عدم توجه به مدیریت این نوع پسماندها میتواند سلامت جامعه را در معرض‌ خطر جدی قرار دهد. این مطالعه با هدف تعیین کمیت و کیفیت انواع پسماندها در بیمارستان های دولتی شهر ارومیه انجام پذیرفت.

روش کار: در این مطالعه، پسماندهای بیمارستانی تولید شده در بیمارستانهای دولتی شهر ارومیه طی 3 ماه بر حسب پسماندهای شبه خانگی، عفونی، نوک تیز و شیمیایی وزن گردیده و میانگین آنها برای هر بیمارستان تعیین و نهایتاً میزان کل زباله های تولیدی بیمارستانهای دولتی شهر ارومیه بصورت روزانه و سالانه استخراج گردید.

یافته ها: بر اساس اطلاعات حاصله از این تحقیق میانگین کل پسماندهای تولیدی توسط بیمارستانهای دولتی مورد مطالعه 11/7430 کیلوگرم در روز و مقدار سالانه 2712 تُن است که حدود 65 درصد از این مقدار پسماندهای معمولی بوده و 35 درصد باقیمانده پسماندهای خطرناک میباشد.

نتیجه گیری: با توجه به حجم بالای تولید پسماند عفونی در بیمارستانهای دولتی و مخاطرات مرتبط با آن، نظارت دقیق و مستمر بر نحوه مدیریت این گونه مواد بخصوص در مرحله جمعآوری و دفع، جهت تامین، حفظ و ارتقاء سطح سلامت افراد مورد نیاز میباشد.

واژه‌های کلیدی: پسماند عفونی، پسماند غیر عفونی، بی خطرسازی پسماند پزشکی، بیمارستان های شهر ارومیه
متن کامل [PDF 118 kb]   (404 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها